WAŻNE!

Jubileuszowa pielgrzymka amazonek

b_150_100_9517166_0___images_stories_artykuly_2017_2017.10.07.Amazonki.Jasna.Gora.jpgJubileusz - 20-stą pielgrzymkę na Jasną Górę przeżywały w sobotę, 7 października, kobiety po chorobie nowotworowej piersi. 20. Pielgrzymka Amazonek zgromadziła ok. 7 tys osób. Przyjechały delegacje amazonek z Czech i z Niemiec. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Amazonki - cenny diament w koronie Matki Bożej”.

„Mamy dzisiaj 20. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po raku piersi na Jasną Górę. Jest to wielkie święto dla Amazonek, jest to jedyny dzień w roku, kiedy możemy się tak licznie spotkać, podziękować Mateńce za to, że jesteśmy, za łaski, jakie otrzymujemy – mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek – Chcemy, żeby wreszcie kobiety pomyślały o sobie, żeby wiedziały, że zdrowie jest najważniejsze, i świadomość – matka zdrowa, żona zdrowa, to i rodzina zdrowa. I tak apelujemy, żeby zadbać o siebie, bo to jest bezcenne, zdrowie jest bezcenne. Mamy czas na wiele rzeczy, ale powinniśmy mieć czas przede wszystkim na to, żeby pomyśleć o sowim zdrowiu, o profilaktyce. I tutaj namawiam wszystkie Panie – zadbajcie o siebie”.

„Jak co roku w naszej ‘podróży amazońskiej’, bo tak to nazywam, że amazonki, od momentu diagnozy, ruszają w tę podróż niechcianą, niepisaną, a dzisiaj właśnie jesteśmy na 20. stacji pielgrzymek na Jasną Górę – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki – Jestem na wszystkich pielgrzymkach od samego początku, stoję na czele naszego ruchu amazonek, więc dumna jestem, że potrafimy tu zamanifestować swoją radość, obecność, solidarność, że możemy tu właśnie, na Jasnej Górze, w tak dużej grupie siebie wspierać, a zarazem dawać społeczeństwu świadectwo, że - zobaczcie państwo, badajcie się, to wcale nie wyrok, można pięknie żyć nawet po tej diagnozie. Pierwsza pielgrzymka była organizowana przez Anię Stefańczyk, nie ma jej już z nami, myślę, że z Góry patrzy na nas. Z wielkim rozrzewnieniem patrzę na wszystkie dziewczyny trzymające dziś słonecznik”.

„Są nowe programy profilaktyczne z środków unijnych na zwiększenie zgłaszalności kobiet, żeby wreszcie w Polsce był prawdziwy proces badań przesiewowych – podkreśla Krystyna Wechmann – Bo dotychczas rekordem jest 50 procent zgłaszalności, a musi być najmniej 75. Więc z pełnym optymizmem amazonki wchodzą w ten trzyletni program, i myślę, że wspólnymi siłami Polki będą coraz częściej wykrywać wcześniej tego raka, żeby łagodniejsze mieć leczenie, lepsze rokowania. A i tak nasza medycyna poszła już do przodu, że zdecydowanie zwiększyła się liczba nas żyjących”.

„Jesteśmy od pierwszej pielgrzymki w 1998 roku – mówi Ewa Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia Amazonek Warszawa Centrum, pierwszego klub, który założył cały ruch – Po co jest ta pielgrzymka? Po to, żeby dodać nam wiary, nadziei, żeby nas wzmocnić, a szczególnie te osoby, do których choroba wraca. To jest taka trauma, że bez pomocy Pani Jasnogórskiej naprawdę bardzo trudno jest żyć. I jesteśmy tu po to, żeby podziękować, żeby się modlić, i spotkać taką rzeszę amazonek – to naprawdę nas wzmacnia”.

„Zachęcamy bardzo do badań profilaktycznych, prowadzimy mnóstwo akcji w swoich klubach, w swoich miastach, i to pokazuje, że jak się wcześniej badamy, to rak piersi jest praktycznie uleczalny, nie mogę powiedzieć, że w 100 procentach, bo jest chorobą przewlekłą – mówi Ewa Grabiec i dodaje: Ja zachorowałam w 1998 roku, i byłam na pierwszej pielgrzymce jeszcze podczas chemioterapii. I naprawdę wtedy uwierzyłam, że będę żyć dalej, pracować, wrócę do rodziny. Na razie się udało, i jestem dalej pełna wiary i nadziei, że będzie dobrze”.

Na pielgrzymkę przyjechały delegacje amazonek z Czech i z Niemiec. Organizatorem ich przyjazdu jest Bogatyńskie Stowarzyszenie Amazonki z prezes Dorotą Bojakowską. „Od 10 lat nasze Stowarzyszenie przywozi tutaj, do Częstochowy amazonki z Niemiec i z Czech. Nasze stowarzyszenie prowadzi z tymi stowarzyszeniami współpracę, dzielimy się naszymi dokonaniami tutaj w Polsce, dzielimy się również tym, co nasz rząd, co nasze umocowania prawne mają dla amazonek, podglądamy to, co amazonki w innych krajach zyskały dla leczenia, dla swojej profilaktyki. One są zafascynowane tym, jak dużym ruchem jest ruch amazonek w Polsce, one tego u siebie, w swoich krajach nie mają” - mówi Dorota Bojakowska.

Przed Eucharystią uczestniczki pielgrzymki zaśpiewały hymn amazonek. Zebrane pod Szczytem jasnogórskim kobiety powitała Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek, organizatorka pielgrzymki.

Amazonki wzięły udział we Mszy św. o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Specjalny list do amazonek przesłał Ojciec Święty Franciszek - słowa przesłania przekazał bp Antoni Długosz. W liście Ojciec Święty życzy każdej z kobiet odwagi, wiele sił i mocy ducha, wyraża nadzieję, że ich ufne zawierzenie Bożej woli choroby, cierpienia, trudów, przyczyni się do nawrócenia ludzkich serc i przemiany świata. Papież Franciszek zawierza wszystkie kobiety zmagające się z chorobą nowotworową, członków Stowarzyszenia Amazonek i ich rodziny, wstawiennictwu Matki Bożej Częstochowskiej, którą wzywamy jako Uzdrowicielkę Chorych i Pocieszycielkę Strapionych.

W imieniu ojców i braci paulinów amazonki powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry: „Ktoś powiedział: ‘Gdy dowiadujesz się, że masz raka, wali się cały świat. Gdy go pokonujesz, rodzisz się na nowo, a wtedy najważniejsze jest mieć wokół siebie ludzi, którzy cię wspierają i pomagają, dają nadzieję, oparcie, pomagają budować wiarę, pielęgnować optymizm’. Dziś dziękujemy za tych wszystkich, których Pan Bóg postawił na waszej drodze, za rodzinę, lekarzy, koleżanki doświadczające podobnych problemów. Razem z nimi stajemy przed Maryją, która doznaje czci we wszystkich pokoleniach wierzących, a jednocześnie jest ich nauczycielką i przewodniczką. Będąc na Jasnej Górze, czujemy na sobie wzrok Matki”.

„Kochane panie, patrząc na was, widzę najpiękniejszą koronę, jaką Matka Boża otrzymuje na 300-lecie swojej koronacji - mówił w homilii bp Antoni Długosz - Widzę w was najcenniejsze diamenty, perły, bo przecież wy, poprzez trud i wysiłek życia, a szczególnie doświadczenia choroby, cierpiąc, dajecie najpiękniejszy wyraz miłości do naszej Matki. Jesteście najdroższą i najcenniejszą koroną Matki Bożej Częstochowskiej i za to wam z całego serca dziękuję”.

Słowa zawierzenia podczas 20. Jubileuszowej Pielgrzymki Amazonek wypowiedziała Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Na zakończenie modlitwy wszystkim zgromadzonym dziękowała Elżbieta Markowska, a biskup Antoni zaprosił zebrane panie na śpiewaną katechezę.

Wczoraj, 6 października w Filharmonii Częstochowskiej odbyło się spotkanie ogólnopolskiego środowiska amazonek - gościem spotkania była małżonka prezydenta RP Agata Korhnauser-Duda. Pierwsza dama zaznaczyła, że wciąż ma w pamięci zeszłoroczne spotkanie z amazonkami podczas pielgrzymki na Jasną Górę. Podkreśliła, że spotkanie w jasnogórskim sanktuarium zrobiło na niej duże wrażenie, i że zapamiętała niezwykle serdeczną i niepowtarzalną atmosferę tworzoną przez amazonki.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, sm

Tekst pochodzi ze strony http://www.jasnagora.com